niedziela, 27 października 2019

Kawa za darmo!

"Caffe sospeso"
czyli zawieszona kawa.

Dzięki włoskiej tradycji zapłaty za filiżankę kawy dla nieznajomego, również w Polsce można napić się caffe sospeso. Gdzie dokładnie - nie wiem, ale od czego jest Google?

Spośród 100 ciekawostek na temat kawy, wybrałem kilka, które mogą zainteresować Czytelników mojego bloga.
Otóż, angielscy uczeni skonstruowali auto z silnikiem napędzanym ziarnami kawy. Czyżby była to konkurencja dla bio-paliw? Okazuje się, że można aromatycznie i bez zatruwania powietrza odbyć oryginalną  wycieczkę za miasto!


W czasie II wojny światowej kawa używana była jako element wojny psychologicznej, ponieważ nad terytorium III Rzeszy (gdzie chronicznie brakowało kawy) zrzucano "bomby kawowe", aby pokazać, że Hitler żałuje Niemcom tej używki.


Najdroższa kawa na świecie "Kopi Luwak" pochodzi z odchodów łaskuna (cywety, luwaka) żywiącego się owocami kawowca i kosztuje ok. 1000 EURO za 1 kilogram!
"W przewodzie pokarmowym tego niewielkiego ssaka trawiony jest tylko zewnętrzny miąższ, a najsmaczniejsza część kawy pozostaje nienaruszona. Po około 12 godzinach łaskun, razem z odchodami, wydala lekko sfermentowane ziarna. Ludzie wybierają je ręcznie z kupy, czyszczą, a następnie na specjalnych łóżkach suszą powietrzem o temperaturze 40 stopni Celsjusza".
Roczna produkcja tej kawy to zaledwie - 300, 400 kg!


Na koniec pragnę przedstawić mój wypieszczony stolik do kawy, który został przeze mnie odrestaurowany i może cieszyć oko.☎ +48609731921, +48796644075


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...