sobota, 19 października 2019

Kości zostały rzucone - Juliusz Cezar

Prawdopodobnie najstarsza gra na świecie.


Gra w kości pochodzi, jak sądzą badacze tematu ze wschodu. Najstarsze znalezione kości mają 5 tys. lat. Pierwsze kości miały kształt czworościanów, później - graniastosłupów o podstawie kwadratowej. Wreszcie zyskały kształt sześcianu. Takie właśnie kości datowane na 3.5 tys. lat pochodzą z Egiptu. Co ciekawe, starożytni Rzymianie używali również kości o większej ilości ścian. Dwudziestościenna kostka z II w. n.e. zyskała kupca na aukcji za 18 tys. dolarów.

Rzymianie bardzo upodobali sobie grę w kości. Upowszechnili tę grę w całym starożytnym cesarstwie. W kości grali Germanie i inne ludy europejskie. 
Gra w kości miała w większości charakter hazardowy i była przyczyną wielu nieszczęść. Dlatego np. w Polsce za czasów Kazimierza Wielkiego wydano "Statuty Wiślickie", które między innymi miały ograniczyć ten niechlubny proceder:

„Zgubny nałóg gry w kości ukrócić chcemy. Bowiem przez kości nieraz, za długi swoich synów, niewinni ojcowie tracą całe mienie. Ustanawiamy więc, aby gdy syn będąc pod władzą ojca, w kości gra i jakąś część pieniędzy albo innego majątku przegra, ojciec dopóki żyje, żadnej szkody z tego tytułu nie ma cierpieć, ani płacić.” 

Należy również wspomnieć, że karano wygnaniem z miasta na "sto lat i jeden dzień" za posiadanie przy sobie spreparowanych kompletów kości, których używali ówcześni szulerzy zwani kosterami.

Ja jednak nie hazardową grą w kości się zajmuję, ale przywracaniem do dawnej świetności różnych użytkowych przedmiotów z drewna. Tym razem pragnę zaprezentować odnowiony stolik do gry w kości.☎ +48609731921, +48796644075


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...