niedziela, 13 października 2019

Zawody i przedmioty, które odeszły w niepamięć

Od pucybuta do milionera
- czyli powszechnie znana historia z amerykańskiego snu (czasami bywa też odwrotnie, ale wtedy nie jest to już amerykański sen). 

Pucybut - to z całą pewnością unikatowy zawód w Europie Zachodniej i w Polsce, ale nie w Boliwii. W mieście La Paz pracuje na ulicy ok. 3,5 tys. pucybutów, zwanych lustrabotas. W 1996 r. założyli oni zrzeszenie zawodowe, a w 2011 r. uznano oficjalnie i zarejestrowano zawód pucybuta. Boliwijscy czyściciele butów wydają nawet swój dwumiesięcznik "Hormigon Armado".


Cechą charakterystyczną pucybutów z La Paz jest to, że wszyscy mają zamaskowane twarze. Reprezentują jedną z najniższych grup w hierarchii zawodowej i społecznej Boliwii. I chociaż jak się powszechnie mówi "żadna praca nie hańbi", to jednak boliwijscy lustrabatos wolą być anonimowi.Mam obowiązek i przyjemność przedstawić Państwu przedmiot pracy pucybuta, czyli podnóżek, zwany również stołkiem lub taborecikiem. Co prawda w Boliwii używają innych podnóżków, ale ten, który został przeze mnie odrestaurowany jest o wiele starszy.

☎ +48609731921, +48796644075

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Zainteresowany tym tematem dowiedziałem się, że na ulicach Boliwii nierzadko w roli pucybutów pracują dzieci!
    Pozwoliłem sobie również przetłumaczyć za pomocą translatora Google fragment z dwumiesięcznika boliwijskich lustrabotos:
    "Hormigon Armado" działa na rzecz obrony i podkreślania godności pracy polegającej na błyszczeniu butów i zachęcaniu społeczeństwa do solidarności. Podkreślamy i pracujemy na pilną potrzebę ochrony pracujących dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, które mogą przekształcić pracę w wyzysk lub negatywnie wpłynąć na jej prawidłowy rozwój. Nasza interakcja z beneficjentami ma za główny cel wzmocnienie ich samooceny i niezbędnych narzędzi do osiągnięcia osobistych celów i aspiracji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo uroku mają takie balustrady ze stali jednak dzisiaj częściej stosuje się balustrady szklane, bo pasują do nowoczesnej architektury. Producent https://glasssystem.com/ ma ciekawe propozycje, warto sobie je sprawdzić

    OdpowiedzUsuń

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...