niedziela, 3 listopada 2019

Albert Einstain, Pablo Picasso i Michael Thonet

Co łączyło ze sobą tych trzech znakomitych dżentelmenów?

Otóż wszyscy trzej mieli zamiłowanie do fotela bujanego.
Ten ostatni wsławił się nie tylko wykonaniem "krzesła wszystkich krzeseł", za które otrzymał złoty medal w Paryżu (1867), ale również produkcją w latach 1840 - 1850 foteli bujanych, w których gustowali twórca ogólnej teorii względności oraz jeden z najwybitniejszych artystów XX w.Cofnijmy się jednak do drugiej połowy XVII wieku. Wówczas to w Anglii wiejscy stolarze wytwarzali fotele w stylu mebli Windsor. Zyskały one później ogromną popularność wśród pierwszych osadników w Ameryce Północnej i stały się symbolem Dzikiego Zachodu obok rewolwerów i cowboy'ów.


Wśród innych, zaliczanych obecnie do klasyki foteli bujanych, znalazł się bujany fotel shakersów (kwakrów).
Sekta shakersów wytwarzała w XVIII w. w Ameryce Północnej wyjątkowo mocne i bardzo proste w swej formie meble. Można powiedzieć, że ówczesny skrajny purytanizm kwakrów zapoczątkował dwudziestowieczny funkcjonalizam w sztuce użytkowej. 


Również wynalazca piorunochronu Benjamin Franklin kojarzony jest z fotelem bujanym. 
Sławny prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy nigdzie nie ruszał się bez swojego ulubionego fotela na biegunach, który łagodził mu bóle kręgosłupa.
Rewolucyjny projekt fotela bujanego wyznaczyli Ray i Charles Eamesowie. Zerwali oni z wizerunkiem tradycyjnego fotela i oparli się na nowych materiałach i oryginalnym design'ie.


Za nimi poszli inni projektanci, tacy jak Chris Martin (projekt krzesła Ellan dla IKEA) czy Frank O. Gehry (kolekcja Easy Edges z 1972 r.). Warto również wspomnieć o pomyśle Litwina Pauliusa Vitkauskasa (bujane krzesło Ku-Dir-Ka 2006 r.).

Poniżej pragnę zademonstrować Czytelnikom mojego bloga, odrestaurowane fotele, na których lubię się czasami pobujać.☎ +48609731921, +48796644075


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...