niedziela, 29 grudnia 2019

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku niemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych. Chciał on uniknąć wysokich kosztów związanych z frezowaniem drewna. Udało mu się dzięki formowaniu w prasach, moczonych w kadziach z wrzącym klejem warstw forniru, stworzyć technologię gięcia płatów drewna.


Doskonale wpisał się z tą wyprzedzającą swoją epokę technologią w stylistykę Art Novou i secesji. Gięte meble przyczyniły się także do rozwoju Art Deco i były zaczynem dla stylu Bauhaus. Co więcej lekkie, charakterystyczne wzory niektórych mebli użytkowych, szczególnie krzeseł są popularne do dziś.


Meble thonetowskie są pierwowzorem wszystkich mebli giętych. Dzięki opracowanej przez Thoneta technologii możliwa była masowa produkcja mebli w długich seriach.Łączenie elementów mebli złączami czopowymi pozwalało na ich demontaż, co znacznie ułatwiało transport. W II połowie XIX wieku ruszyła seryjna produkcja mebli giętych. Thonet był prekursorem masowej produkcji mebli, dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów, doskonale wpisał się w potrzeby formującego rynku masowego odbiorcy, głównie mieszczan.

☎ +48 609 731 921, +48 796 644 075

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...