poniedziałek, 11 listopada 2019

Laser na usługach rzemiosła artystycznego

Laser to współcześnie modne słowo, które używane jest w nauce, medycynie, wojsku, telekomunikacji, etc."Lasery mają stosunkowo krótką historię liczącą zaledwie pół wieku. W 1960 roku fizyk amerykański Theodore Maiman i współpracownicy zbudowali pierwszy laser rubinowy. Od tamtej pory wykorzystanie laserów jest wszechstronne. Należy tu również wspomnieć o powszechnym wykorzystaniu laserów w przemyśle komputerowym oraz filmowym i fonograficznym (drukarki laserowe, odtwarzacze i nagrywarki CD i DVD).
Urządzenia telekomunikacyjne coraz częściej wykorzystują światłowody, którymi przenoszone są informacje zakodowane w modulowanej wiązce laserowej. Z promieniowaniem laserowym można również zetknąć się podczas projekcji i widowisk, w których wykorzystuje się lasery do osiągnięcia spektakularnych efektów wizualnych". 
W praktyce cięcie laserowe metali sprowadza się do:
- odparowania
- topnienia i wydmuchiwania
- wypalenia
- generowania pęknięć termicznych
- zarysowania
- tzw. zimnego cięcia 

Laserowe cięcie jest wykonywane w obecności  gazu ochronnego (azot, argon) lub gazu czynnego (tlen, sprężone powietrze).

Naturalnie laserem można także spawać, drążyć, obrabiać cieplnie, hartować, stopować, przetapiać i wtapiać.


"Wracając do cięcia laserem, często nazywane jest ono technologią przyszłości. Korzystanie z tej metody obróbki pozwala nie tylko na ogromną precyzję cięcia, ale także szybkość, która dodatkowo nie powoduje widocznych odkształceń. Niebywała dokładność to jedna z wielu zalet owego rozwiązania. Kolejnymi plusami jego zastosowania jest także możliwość uzyskania stuprocentowej powtarzalności wycinanego kształtu oraz gładka i czysta powierzchnia cięcia." 
https://www.metale.org/artykuly/szczegoly/14974


Nasze wyroby, w których zastosowaliśmy technologię laserową, charakteryzują się nieograniczonym wzornictwem. Każda forma o jakiej pomyśli nasz projektant jest możliwa do wykonania. Dlatego możemy zaprezentować naszym Szacownym Klientom niepowtarzalne przedmioty codziennego użytku t.j. ramy luster, parawany, kosze na bieliznę, osłony kaloryferów, meble, wieszaki i inne.

☎ +48609731921, +48796644075

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...