wtorek, 3 września 2019

Efekt dla odważnych - CORTEN!

 Stal Cortenowska

Ile osób o niej słyszało? Czym charakteryzuje się ta stal i do czego służy?


W Wikipedii możemy przeczytać:
 "Stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne (stal corten) – rodzaj stali niskostopowej, na powierzchni której po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Nie jest całkowicie odporna na wodę, i jeśli gromadzi się ona np. w zagłębieniach, stal ta może ulec korozji."
Tyle mówi nam krótka definicja cortenu, zatem jedno, co wiemy na pewno to to, że stal ta jest zardzewiała na swojej powierzchni. I właśnie ten efekt jest najcenniejszy, zarówno ze względu na ochronę przed dalszą korozją, jak również z powodów estetycznych. 
Czy lubimy rdzę?
Nie, nie lubimy; jest ona powodem dużych strat w gospodarce, przemyśle etc. Jednak efekt stali cortenowskiej - to zupełnie coś innego; to powłoka, która może ucieszyć oko. Dodajmy - powłoka ... specyficzna. 


Z tego powodu użyłem  w tytule słów: "efekt dla odważnych!". Ale odważnych przybywa z każdym rokiem, ba, nawet z każdym miesiącem. Na rynku dostępne są alternatywne powłoki tej stali w postaci chociażby farby. W internecie roi się od ogłoszeń w rodzaju:
"- luksusowe panele COR-TEN,
- zardzewiała blacha dekoracyjna na ściany"My oferujemy efekt najbardziej zbliżony do oryginału za rozsądną cenę. Nasze wyroby w stylu cortenowskim (pojemniki na odzież do prania, wieszaki ścienne na ubrania wierzchnie, ramy luster, schody i inne) są zabezpieczone chemicznie przed wszelkimi zmianami powierzchni i przyjazne w dotyku.
Jeżeli jeszcze się Państwo nie przekonali do efektu CORTENA, zapraszamy na naszą nową stronę internetową, do obejrzenia galerii:


☎ +48 609 731 921, 796 644 075

10 komentarzy:

 1. Myślę, że sukces rynkowy efektu CORTENA polega również na tym, że powłoka ta żyje i zmienia się z upływem lat, zwłaszcza kolorystycznie.
  Jeśli nie mam racji, proszę o polemiczną odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się nad tym stylem i dochodzę do wniosku, że CORTEN jest bardzo naturalny i ściśle związany ze środowiskiem, w którym występuje. Jeśli jest w postaci elewacji na zewnątrz - tworzy spójną całość nie tylko z otoczeniem, ale również z warunkami atmosferycznymi. Jeśli jest wewnątrz, daje nam poczucie związku z naturą, otaczającą dom lub inne miejsce. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy to przypadek, ale oprawa kolorystyczna tego bloga bardzo przypomina mi rdzę stali cortenowskiej, o której dowiedziałem się dopiero po przeczytaniu bloga. Okazuje się, że warto czytać ciekawe blogi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Oczywiście jest to czysty przypadek. Dziękuję za opinię, pozdrawiam

   Usuń
 4. Ja myślę, że efekt stali cortenowskiej przyjmie się tam, gdzie inny byłby nie na miejscu. Zadecydują projektanci wnętrz i architekci. Swoją drogą to ciekawe, że to co powszechnie uważa się za niepożądane, może być inspirujące. Serdecznie pozdrawiam Autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, zgadzam się, że odkrycie i upowszechnienie efektu stali cortenowskiej wzbogaci nasze miasta, domy i ich wnętrza. Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 5. Rdza rządzi światem - nic na to nie poradzimy. Sympatyczny artykuł. Pozdrawiam Wszystkich

  OdpowiedzUsuń

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...