niedziela, 1 grudnia 2019

Dlaczego stal nierdzewna nie rdzewieje?

Tajemnica pięknej powłoki stali nierdzewnej przez cały czas użytkowania, kryje się we wnętrzu stopu.


Jeżeli w stopie znajduje się do 14% chromu, wówczas na powierzchni stali powstaje bardzo cienka warstewka tlenku chromu o grubości kilku atomów. Jest ona mocno związana z podłożem i zabezpiecza stal przed niszczącym działaniem wody i tlenu z powietrza.Z pośród różnych gatunków stali nierdzewnej największą popularnością cieszy się stal austenityczna. Jest ona łatwa w obróbce termicznej i stosunkowo tania.
Niekorzystny z punktu widzenia gospodarczego człowieka proces rdzewienia, jest w istocie powrotem materii do stanu równowagi termodynamicznej. Natura traktuje stopy stali jako zaburzenie termodynamiczne.


Kto wymyślił stal nierdzewną?
Otóż:
"w drugiej połowie XIX wieku odkryto we Francji, że mieszanka żelaza i chromu chroni stal przed działaniem kwaśnych substancji. Stal nierdzewna została opatentowana w 1912 r. przez niemieckich inżynierów Kruppa. Patent dotyczył stali austenitycznej. Nazwy stal nierdzewna jako pierwszy użył angielski inżynier Harry Brearley. Pracował dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył nazwy stal nierdzewna wobec swojego wynalazku mieszanki żelaza, węgla oraz chromu. Brearley poddał swój wynalazek działaniom octu oraz soku z cytryny i odkrył, że jego stal nie rdzewieje. Anglikowi udało się przekonać do nowego wynalazku producenta noży R. F. Mosleya. Początkowo stal nierdzewna używana była tylko do wyrobu sztućców. W 1924 r. w Wielkiej Brytanii została opatentowana stal według normy AISI 304 zawierająca 18% chromu i 8% niklu." 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_nierdzewna


Na koniec kilka uwag dotyczących konserwacji balustrad i innych wyrobów ze stali nierdzewnej:
"Doskonale do czyszczenia stali nierdzewnej nadaje się nylonowa gąbka, zamszowa skóra a nawet zwykła szmatka, którą bez problemu znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Czyściki tego typu bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami i pierwszymi przebarwieniami powstałymi na skutek deszczu, kurzu czy odcisków palców. Do usunięcia małych zabrudzeń (np. ślady smarów) wystarczy woda z mydłem. Dobrze sprawdzają się również preparaty oparte na alkoholu. Nie należy za to używać środków do czyszczenia srebra ani preparatów zawierających chlorki."
https://rs-tech.pl/czy-stal-nierdzewna-rdzewieje/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gięty jak buk.

W drugiej połowie XIX wieku n iemiecko-austriacki stolarz Michael Thonet opracował technologię wytwarzania mebli z elementów giętych.   ...